Przemówienie otwierające konferencję rektora UPJPII ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały

28.09.2022

Szanowni Państwo,

Witam wszystkich bardzo serdecznie na tej międzynarodowej konferencji, która dotyka niezwykle ważnego tematu, jaki chcecie podjąć, mianowicie pracy socjalnej. Dziękuję wszystkim prelegentom i słuchaczom. Cieszę się, że reprezentowanych jest tak wiele ośrodków naukowych z Polski i zagranicy. Dziękuję, że jesteśmy w tym ważnym temacie wszyscy razem.

Celem konferencji jest prezentacja dokonań naukowych na temat zmian dokonujących się w określonych dziedzinach pracy socjalnej, specyfice funkcjonowania ludzi, metodach i narzędziach pracy oraz realizatorach pracy socjalnej. Dobrze, że próbujecie odpowiedzieć na aktualne potrzeby społeczne z uwzględnieniem doświadczeń badawczych i praktycznych. Założeniem tej konferencji jest również upowszechnienie wyników najnowszych badań w obszarze pracy socjalnej oraz wypracowanie rekomendacji do rozwoju polityki społecznej. I to co najważniejsze, zakładacie, że efektem konferencji będzie konsolidacja środowiska naukowego oraz praktyków zajmujących się pracą socjalną w kontekście powszechnej, a zarazem dynamicznej zmiany. Ważnym aspektem konferencji będzie też prezentacja narzędzi służących badaniu gotowości do zmiany zadań pracowników służb społecznych, dotychczas nieobecnych w polu analiz działania pracowników socjalnych.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie ma również swój udział w profesjonalizacji kadr systemu pomocy społecznej, a co za tym idzie również w procesie zmian i rozwoju całego systemu. Instytut Socjologii i Pracy Socjalnej powstał z przekształcenia Instytutu Pracy Socjalnej w odpowiedzi na rozwijającą się ofertę kształcenia. Instytut prowadzi kształcenie na kierunku praca socjalna, studia I i II stopnia. Studia pierwszego stopnia na kierunku praca socjalna zostały uruchomione 1 października 2011 roku, jeszcze w ramach struktur Instytutu Nauk o Rodzinie, a pierwsi studenci drugiego stopnia rozpoczęli zajęcia 1 października 2014 roku. Mamy w ofercie również studia podyplomowe: Mediacje cywilne i rodzinne, Specjalista pracy z osobą starszą, Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach, Metodykę i metodologię pracy socjalnej oraz szkolenia dla kadr systemu pomocy społecznej: specjalizację II stopnia w zawodzie pracownik socjalny oraz organizację pomocy społecznej. Dziękuję dzisiaj przy tej okazji, za Waszą wspaniałą pracę dla dobra Uniwersytetu i dla ludzi potrzebujących pomocy.

Patron naszej uczelni o pracy powiedział: praca jest dobrem człowieka - dobrem jego człowieczeństwa - przez pracę bowiem człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek, a także poniekąd bardziej staje się człowiekiem[1]. A cóż dopiero powiedzieć o niezwykłym obliczu pracy, jaką jest ta szczególna – praca socjalna. Jeśli dajemy z siebie więcej, a nawet wszystko dla innych, to stajemy się bardziej ludźmi.

W obliczu wszystkich wyzwań i odczytywaniu znaków czasu na naszym Uniwersytecie, może już czas, aby to bardzo ludzkie oblicze naszej uczelni, jakimi są: praca socjalna i nauki o rodzinie, połączywszy wspólnie siły, utworzyły nowy kierunek kształcenia – opieki nad chorymi – tymi w domach i potrzebującymi pomocy ludźmi w podeszłym wieku i z niepełnosprawnościami. Taki kierunek w duchu bł. Hanny Chrzanowskiej, która sama będąc pielęgniarką szukała oblicza Boga w każdym chorym i potrzebującym pomocy człowieku. Nie tylko się nimi fachowo-medycznie zajmowała, ale dbała o ich ducha. To byłaby dobra odpowiedź na obecne czasy. I nie tylko stwierdzalibyśmy, że oczywiście są i będą zagrożenia, ale szukalibyśmy możliwości budowania i szerzenia dobra w imię Boga. A taka jest wszak nasza misja. Podczas pogrzebu Hanny Chrzanowskiej 2 maja 1973 roku kard. Karol Wojtyła wygłosił wzruszającą mowę pochwalną, mówiąc: dziękujemy ci, Pani Hanno, że byłaś wśród nas ... , że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni[2]. Teraz jest nasz czas i nasza odpowiedź na to Jezusowe błogosławieństwo.

Życzę Wam owocnych obrad i spojrzenia na przyszłość z nadzieją.

Dziękuję za uwagę.

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor


[1] Jan Paweł II, Encyklika Laborem Exercens, 9.
[2] Kard. Karol Wojtyła, Homilia pogrzebowa H. Chrzanowskiej, 2 maja 1973, AAK.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png