Szanowni Państwo,
Witam wszystkich bardzo serdecznie na tej międzynarodowej konferencji, która dotyka niezwykle ważnego tematu, jaki chcecie podjąć, mianowicie pracy socjalnej. Dziękuję wszystkim prelegentom i słuchaczom. Cieszę się, że reprezentowanych jest tak wiele ośrodków naukowych z Polski i zagranicy. Dziękuję, że jesteśmy w tym ważnym temacie wszyscy razem.
Celem konferencji jest prezentacja dokonań naukowych na temat zmian dokonujących się w określonych dziedzinach pracy socjalnej, specyfice funkcjonowania ludzi, metodach i narzędziach pracy oraz realizatorach pracy socjalnej. Dobrze, że próbujecie odpowiedzieć na aktualne potrzeby społeczne z uwzględnieniem doświadczeń badawczych i praktycznych. Założeniem tej konferencji jest również upowszechnienie wyników najnowszych badań w obszarze pracy socjalnej oraz wypracowanie rekomendacji do rozwoju polityki społecznej. I to co najważniejsze, zakładacie, że efektem konferencji będzie konsolidacja środowiska naukowego oraz praktyków zajmujących się pracą socjalną w kontekście powszechnej, a zarazem dynamicznej zmiany. Ważnym aspektem konferencji będzie też prezentacja narzędzi służących badaniu gotowości do zmiany zadań pracowników służb społecznych, dotychczas nieobecnych w polu analiz działania pracowników socjalnych.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie ma również swój udział w profesjonalizacji kadr systemu pomocy społecznej, a co za tym idzie również w procesie zmian i rozwoju całego systemu. Instytut Socjologii i Pracy Socjalnej powstał z przekształcenia Instytutu Pracy Socjalnej w odpowiedzi na rozwijającą się ofertę kształcenia. Instytut prowadzi kształcenie na kierunku praca socjalna, studia I i II stopnia. Studia pierwszego stopnia na kierunku praca socjalna zostały uruchomione 1 października 2011 roku, jeszcze w ramach struktur Instytutu Nauk o Rodzinie, a pierwsi studenci drugiego stopnia rozpoczęli zajęcia 1 października 2014 roku. Mamy w ofercie również studia podyplomowe: Mediacje cywilne i rodzinne, Specjalista pracy z osobą starszą, Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach, Metodykę i metodologię pracy socjalnej oraz szkolenia dla kadr systemu pomocy społecznej: specjalizację II stopnia w zawodzie pracownik socjalny oraz organizację pomocy społecznej. Dziękuję dzisiaj przy tej okazji, za Waszą wspaniałą pracę dla dobra Uniwersytetu i dla ludzi potrzebujących pomocy.
Patron naszej uczelni o pracy powiedział: praca jest dobrem człowieka - dobrem jego człowieczeństwa - przez pracę bowiem człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek, a także poniekąd bardziej staje się człowiekiem[1]. A cóż dopiero powiedzieć o niezwykłym obliczu pracy, jaką jest ta szczególna – praca socjalna. Jeśli dajemy z siebie więcej, a nawet wszystko dla innych, to stajemy się bardziej ludźmi.
W obliczu wszystkich wyzwań i odczytywaniu znaków czasu na naszym Uniwersytecie, może już czas, aby to bardzo ludzkie oblicze naszej uczelni, jakimi są: praca socjalna i nauki o rodzinie, połączywszy wspólnie siły, utworzyły nowy kierunek kształcenia – opieki nad chorymi – tymi w domach i potrzebującymi pomocy ludźmi w podeszłym wieku i z niepełnosprawnościami. Taki kierunek w duchu bł. Hanny Chrzanowskiej, która sama będąc pielęgniarką szukała oblicza Boga w każdym chorym i potrzebującym pomocy człowieku. Nie tylko się nimi fachowo-medycznie zajmowała, ale dbała o ich ducha. To byłaby dobra odpowiedź na obecne czasy. I nie tylko stwierdzalibyśmy, że oczywiście są i będą zagrożenia, ale szukalibyśmy możliwości budowania i szerzenia dobra w imię Boga. A taka jest wszak nasza misja. Podczas pogrzebu Hanny Chrzanowskiej 2 maja 1973 roku kard. Karol Wojtyła wygłosił wzruszającą mowę pochwalną, mówiąc: dziękujemy ci, Pani Hanno, że byłaś wśród nas ... , że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi: błogosławieni miłosierni[2]. Teraz jest nasz czas i nasza odpowiedź na to Jezusowe błogosławieństwo.
Życzę Wam owocnych obrad i spojrzenia na przyszłość z nadzieją.
Dziękuję za uwagę.
ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor
[1] Jan Paweł II, Encyklika Laborem Exercens, 9.
[2] Kard. Karol Wojtyła, Homilia pogrzebowa H. Chrzanowskiej, 2 maja 1973, AAK.