znaki_strona_www.png

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu Kategoria zmiany w obszarze współczesnej pracy socjalnej – międzynarodowa konferencja naukowa
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Nauk Społecznych, Katedra Polityki Społecznej i Pracy Socjalnej
Okres realizacji 22.11.2021 – 22.11.2022
Kierownicy dr Katarzyna Wojtanowicz, dr Barbara Sordyl-Lipnicka
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Nauk Społecznych
Kwota dofinansowania 26 500 zł
Całkowita wartość 31 200 zł

 

Cel projektu

Celem projektu jest organizacja dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Kategoria zmiany w obszarze współczesnej pracy socjalnej. Doświadczenie czasu pandemii. Implikacje badawcze i praktyczne”. Tematem przewodnim konferencji będzie zagadnienie zmiany rozumianej jako kategoria naukowa i praktyczna w obszarze ewoluujących problemów społecznych (z uwzględnieniem sytuacji pandemii Covid), form oraz metod pracy socjalnej, możliwości kształcenia profesjonalistów społecznych i ich funkcjonowania w wymiarze osobowym. Celem konferencji jest również prezentacja eksploracji naukowych na temat zmian dokonujących się w określonych dziedzinach pracy socjalnej, specyfice funkcjonowania klientów, metodach i narzędziach pracy oraz realizatorach pracy socjalnej. Ponadto organizatorzy konferencji pragną stworzyć warunki do prezentacji przykładów dobrych praktyk działalności w obszarze pracy socjalnej odpowiadających na aktualne potrzeby społeczne z uwzględnieniem doświadczeń badawczych i praktycznych w wymiarze międzynarodowym. Założeniem organizowanego spotkania jest również upowszechnienie wyników najnowszych badań w obszarze pracy socjalnej oraz wypracowanie rekomendacji do rozwoju polityk społecznych.

Zadania projektu

Podjęcie tematyki przedkładanej w projekcie koncepcji organizacyjnej konferencji jest ważnym elementem wprowadzanych zmian w systemie pomocy społecznej w Polsce, uwzględniając kontekst doświadczania sytuacji pandemii. Organizacja przestrzeni dialogu i wymiany badawczo – praktycznej w wymiarze międzynarodowym w obszarze pracy socjalnej stanowi swoistą, rzadką i pożądaną formę wymiany. Budowanie przestrzeni dialogu, wymiany i umiędzynarodowienia nauki i praktyki w obszarze pracy socjalnej to istotny cel przedłożonego projektu. Efektem konferencji będzie konsolidacja środowiska naukowego i praktyków zajmujących się pracą socjalną w kontekście powszechnej, a zarazem dynamicznej zmiany, wypracowanie narzędzi służących badaniu gotowości do zmiany pracowników służb społecznych, dotychczas nieobecnych w polu analiz działania pracowników socjalnych, a także sformułowanie wskazówek do działań wdrożeniowych opracowanych na podstawie prezentowanych podczas konferencji wyników badań. Praca socjalna, jako zawód oparty na praktyce, ma do odegrania kluczową rolę, biorąc pod uwagę określone cele: (1) rozwijanie spójności i stabilności społecznej, (2) promowanie zmian i rozwoju społecznego poprzez wyzwolenie i wzmocnienie pozycji ludzi oraz (3) przywrócenie funkcjonowania społecznego przy wymuszaniu poszanowania świętości życia, czerpanie z ideałów sprawiedliwości społecznej i godności człowieka.

Grupa docelowa projektu

Do udziału w Konferencji zaproszeni zostaną przedstawiciele międzynarodowych środowisk naukowych zajmujących się pracą socjalną oraz polityką społeczną, pracownicy naukowi związani z naukami społecznymi, badacze, przedstawiciele środowisk realizujących pracę socjalną, studenci kierunków społecznych oraz wszyscy zainteresowani rozwojem pracy socjalnej i polityki społecznej.

Rezultaty projektu

Ważnym rezultatem projektu będzie udział ok. 300 uczestników w konferencji, wygłoszenie w trakcie dni konferencji 24 wystąpień, które zostaną opublikowane w dwóch formach:

  1. w monografii wieloautorskiej anglojęzycznej (10 artykułów) wydanej w zagranicznym, punktowanym wydawnictwie znajdującym się na liście MEiN,
  2. w polskim, uznanym czasopiśmie w obszarze pracy socjalnej (10 artykułów) znajdującym się na liście MEiN.

Ponadto podjęta zostanie ważna debata koncepcyjna w 3 grupach w formule open space technology (OST). Równocześnie zaprezentowanych zostanie min. 10 posterów.

Partnerzy konferencji

owes_upjp2.png 19_instytut_pedagogiki.png

Patronaty

PATRONAT
Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej
ptst_png.png
Stowarzyszenie Certyfikowanych Superwizorów Pracy Socjalnej logo_sc.png
PATRONAT MEDIALNY
JP2TV
Telewizja Uniwerystetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
jp2tv.png

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png