Zmiana jest coraz częściej pojawiającą się kategorią w dyskusjach nad pracą socjalną, w tym nad jej kształtem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zmiany nie biorą się znikąd. Źródłem zmian są zawsze ludzie, którzy ulepszają istniejące technologie, dokonują różnorodnych odkryć naukowych, wprowadzają w życie reformy, czy też nowe regulacje prawne, modyfikują wymagania dotyczące wykonywanych profesji społecznych. Bezpośrednią konsekwencją dla praktyki pracy socjalnej jest kształtowanie umiejętności mierzenia się ze zmianą, nie tylko w wybranych obszarach pracy socjalnej, ale przede wszystkim w zakresie funkcjonowania służb pomocy społecznej.
Praca socjalna osadzona w perspektywie pomocy społecznej, przez wiele lat przyjmowała i nadal przyjmuje charakter ściśle instytucjonalny, z jej konstytutywnymi składnikami, jakimi są podstawy organizacyjne, założenia funkcjonalne, dominujący cel działania, odpowiednio przygotowane kadry, czy wzory postępowania. Ten widoczny układ pomocowy, który zarysował się na przestrzeni lat spowodował splecenie się służb pomocowych z klientami, z ich reakcjami, a nawet manifestowanymi poglądami. Konsekwencją takiego stanu okazało się postrzeganie pomocy społecznej zarówno w sensie pozytywnym, jakim oczywiście jest sama realna pomoc, jak i negatywnym (np. stygmatyzującym).
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat polski system pomocy społecznej został zakorzeniony w formie instytucji państwowo-samorządowo-charytatywnych, opierając się na przepisach ustawy o opiece społecznej z 1923 roku, która to była jedną z najdłużej funkcjonujących ustaw (właściwie do 1990r.) i obejmowała opieką wszystkich obywateli ze względu na ich potrzeby socjalne. Stała się ona również wzorem dla zmian, zakładając współudział w realizacji pomocy społecznej organizacji pozarządowych, co współcześnie jeszcze bardziej zostaje doceniane i wpływa na rozwój społeczny.
Analizując kategorię zmiany w perspektywie pomocy społecznej, w tym pracy socjalnej nie sposób nie odwołać się do przemian, które zachodziły w tym zakresie i wpływały na postęp społeczny.
Józefina Hrynkiewicz (2004, s. 97 i nast.) dokonując charakterystyki tych zmian, wskazała na następujące kwestie:
Zmiana wiąże się z ryzykiem, niepewnością tego, co przyniesie budząc opór, który jest naturalnym elementem tego procesu (Beckhard, za: Stachowska, 2011, s. 21; Kadela, Kowalczyk, 2014, s. 18). Zmiana oznacza modyfikowanie, przemieszczanie, przekształcanie, w zakresie istoty jakiejś struktury, albo przebiegu jakiegoś procesu (De Robertis, 1998, s. 90). Może oznaczać modyfikację okoliczności lub funkcjonowania, może zmierzać do osiągnięcia określonego, pożądanego stanu lub też do unikania niepożądanych sytuacji (DuBois, Miley, 1999, s. 148). Zmiana w ujęciu socjologicznym „nie jest jakimś ogólnym procesem, lecz jest tylko umowną nazwą dla wielu złożonych, w różny sposób powiązanych procesów, których nie da się ująć w zestandaryzowane etapy” (Hałas, 2006, s. 276).
Pomoc społeczna, w tym praca socjalna jest pozytywnym korelatem rozwoju, postępu społecznego i wymaga sposobów interwencyjnych i modernizacyjnych, podlegających na doskonaleniu pomocy społecznej jako składnika oraz dynamicznego czynnika, istniejącego w ramach systemu społecznego. Podsumowując, „zmiany towarzyszą życiu społecznemu zawsze – bywają tylko szybsze lub wolniejsze, głębsze lub płytsze” (Bauman, 1999, s. 21).
Bibliografia: