Zmiana to termin, który determinuje sposób myślenia o współczesnym świecie, człowieku, a nawet profesjonalnej działalności pomocowej. Analizując zmianę, można ją potraktować zarówno jako pojęcie, jak i kategorię. Według Małgorzaty Lewartowskiej-Zychowicz pojęcie i kategoria mają tylko częściowy wspólny zakres znaczeniowy. Kategorię można uznać za szczególny przypadek pojęcia, który posiada moc sensotwórczą oraz daje możliwości budowania teorii (Lewartowska-Zychowicz 2001 s. 79). Przykładem teorii, która powstała wokół kategorii zmiany jest teoria zmiany społecznej. Jak stwierdza Andrzej Radziewicz-Winnicki, zmianę w ramach tej teorii pojmuje się jako pewien zespół procesów, które prowadzą do kolejnego szczebla rozwoju społeczeństwa (Radziewicz-Winnicki 2005, s. 30).
„Zmiana społeczna jest dla socjologa zmianą względną, zmianą w pewnych określonych granicach i w odniesieniu do czegoś, co w tych samych graniach pozostaje niezmienne” (Znaniecki, 1988, s. 330). Badanie zmiany społecznej, zdaniem P. Sztompki (2005) stanowi samo sedno socjologii. Istnieją trzy podstawowe intelektualne narzędzia umożliwiające analizę, interpretację i rozumienie zmiany społecznej. Można je przyporządkować do następujących dziedzin:
Pojęcie zmiany społecznej wywodzi się z modelu systemowego, oznacza zmiany zachodzące wewnątrz systemu, lub też obejmujące go. „Jeżeli mówimy o zmianie, mamy na myśli coś, co powstaje po jakimś czasie; to znaczy, mamy do czynienia z różnicą między tym, co może być obserwowane przed danym punktem czasu, i tym co widzimy po tym punkcie czasu. Aby można było określić różnice, jednostka analizy musi zachować minimum tożsamości – mimo zmiany w czasie” (Strasser, Randall, za: Sztompka, 2005, s. 20).
Zmiana społeczna składa się z trzech następujących elementów:
W kontekście modelu systemowego ujawniają się następujące możliwości zmiany:
Przez pojęcie zmiany społecznej można rozumieć wymianę lub zamianę wybranych elementów porządku społecznego na inne. Kiedy zmiany zachodzą spontanicznie mamy do czynienia z ewolucją społeczną. Kiedy z kolei jest odgórnie zaplanowana np. przez państwo, zachodzącą zmianę ujmuje się jako reformę. Pojęcie zmiany wbudowane jest w pojęcie rozwoju, rozumianego jako ukierunkowany proces zmienności w czasie. Wówczas akcentowany jest procesualny charakter zmiany.
Bibliografia: